Page 105 - Tatjana Vonta in sodelavke (ur.), Dejavnosti za predšolske otroke s poudarkom na spoznavanju matematičnih in naravoslovnih konceptov, Digitalna knjižnica, Compendia 2
P. 105
Kotiček/center za glasbene dejavnosti

Ropotulje iz pločevink

Namen in cilji dejavnosti
Cilj izdelave in uporabe ropotulje je prepoznavanje različnih zvokov, različne glasnosti, ritmov ipd.

Učna sredstva in materiali
Gumbi, semena (polnila so lahko tudi fižol, riž, pesek, prodnik), sponke za papir, aluminijaste plo-
čevinke s pokrovom ali plastenke različnih velikosti, izolirni trak.

Vloga odraslega (priprava prostora in/ali učnih sredstev)
 Dve enaki pločevinki oziroma plastenki napolnite z enako količino semen.
 Dve enaki pločevinki oziroma plastenki napolnite z enakim številom enako velikih gumbov.
 Dve enaki pločevinki oziroma plastenki napolnite z enakim številom enako velikih sponk za papir.
 Posode pokrijte s pokrovi in oblepite z izolirnim trakom.

Potek dejavnosti
Potresite vseh šest ropotulj in skupaj z otroki razmišljajte o tem, kako zvenijo.
Spodbudite otroke, da poskušajo poiskati ropotulji, ki imata isti zvok. Ko najdejo pare, jih prosite,
naj poskušajo opisati zvok.
Otroke vprašajte, kako nastane zvok.

Nadgradnja dejavnosti
Dodajajte ali odvzemite vsebino iz posamezne pločevinke/plastenke. Nato naj otroci ponovno
stresejo pločevinko.
Otroke spodbujajte k razmišljanju, kako ropotulje zvenijo oziroma v čem se novi zvok razlikuje od
prejšnjega.
Sestavite orkester, z ropotuljami spremljate pesmi, določajte ritem korakanja, ploskanja ipd.

Sodelovanje z družinami
Starše spodbudite, naj na sprehodu in doma prisluhnejo različnim zvokom. Otroci se bodo zabava-
li, ko bodo tresli različne kuhinjske pripomočke in poslušali njihov zven.

Tolkalo

Namen in cilji dejavnosti
Igranje na tolkala razvija otrokovo fino motoriko, omogoča eksperimentiranje z različnimi ritmi,
sekvencami, glasnostjo ipd.
Otroci slišijo različne zvoke in jih med seboj primerjajo ter z igranjem na tolkala izražajo svoje raz-
položenje.

105
   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110