Kodelja Zdenko

dr. Zdenko Kodelja, znanstveni svetnik


email: zdenko.kodelja@guest.arnes.si


telefon: + 386 1 420 12 40


COBISS


Zdenko Kodelja, znanstveni svetnik, je bil do upokojitve (2024) raziskovalec in vodja Centra za filozofijo vzgoje na Pedagoškem inštitutu v Ljubljani. Doktoriral je iz filozofije in iz pedagogike.

 

Raziskovalno se ukvarja predvsem z vprašanji filozofije vzgoje. O tej problematiki je objavil več knjig in številne razprave in članke, ki so bili objavljeni v uglednih domačih in tujih publikacijah. Je (bil) član in aktivni sodelavec več mednarodnih strokovnih združenj (Société Francophone de Philosophie de l’éducation; International Network of Philosophers of Education; Philosophy of Education Society of Great Britain; Philosophy of Education Society; European Association for Education Law and Policy; Plateforme paneuropéenne sur l’éthique, la transparence et l’intégrité dans l’éducation pri Svetu Evrope 2016-2017; Philosophy of Education Network of the European Educational Research Association) ter uredniških odborov revij (Ethics and education; Theory and Research in Education, MeTis : Mondi educativi, Šolsko polje; do njihove ukinitve pa tudi revij The School Field in Jarbuch für Bildungs- und Erziehungsphilosophie).

 

Poleg vabljenih predavanj na tujih univerzah in ustanovah je predaval Filozofijo vzgoje na oddelku za filozofijo (Fakulteta za humanistične študije, Primorska univerza, Koper); na podiplomski ravni pa Etiko edukacijskega raziskovanja (izbirni modul na doktorskem študiju Pedagoške fakultete v Ljubljani). Leta 2001 je bil en semester Visiting Scholar na St Edmund’s College, University of Cambridge.

 

Bil je tudi član vladnega dela podkomisije za vzgojo in izobraževanje pri Mešani krovni komisiji Rimskokatoliške cerkve in Vlade Republike Slovenije za ureditev odnosov med katoliško cerkvijo in državo; skupine strokovnjakov, ki je pripravila konceptualne zasnove sistema vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji (Bela knjiga 1995); Nacionalnega kurikularnega sveta (1996-1999) in vladne komisije za pregled dela pri prenovi šolstva v Republiki Sloveniji (1998-2000); razširjene predmetne komisije za predmet “Verstva in etika” (1996-2005); komisije za pripravo novega koncepta splošne izobrazbe (2004-2005); Nacionalne strokovne skupine za pripravo nove bele knjige o vzgoji in izobraževanju (2010- 2011); Strokovne skupine za financiranje osnovnega šolstva pri Ustavni komisiji Državnega zbora RS.

 

Leta 2018 je prejel Nagrado Republike Slovenije za življenjsko delo na področju visokega šolstva, leta 2019 stanovsko priznanje za življenjsko delo na področju raziskovanja vzgoje in izobraževanja, leta 2011 in 2020 pa naziv »Odlični v znanosti« (ARRS).


Trenutni projekti


Programska skupina »Edukacijske raziskave«


Dostopnost