Predstavitev znanstvene monografije Senzorialni jezik – organska potopitev v dogajanje

sredo, 18. decembra 2024, ob 10.00 uri, bo v sejni sobi Pedagoškega inštituta (Gerbičeva 62, Ljubljana) potekala predstavitev znanstvene monografije Senzorialni jezik – organska potopitev v dogajanje, avtorice doc. Barbare Pie Jenič, režiserke, producentke in ustanoviteljice Zavoda Senzorium.

Za senzorialni jezik je značilen svojstven pristop do občinstva – senzibilen, čuječ in buden. Interakcija z njim je vzpodbujena organsko, spontano, obiskovalca ne izpostavlja pred drugimi. Preizkušali so ga v različnih kulturnih, geografskih okoljih in v sodelovanju s številnimi sodelavci po vsem svetu. Razvoj senzorialnega jezika v Sloveniji je postopen, počasen, a vztrajen. Uvajanje čutne poetike v umetnost in kulturo je inovacija, ki potrebuje prostor, čas in podporo za vključevanje in razvoj. Ljudje smo razumska, čutna in čustvena bitja. Senzorialni jezik lahko ponudi organske načine potopitve, ki bodo nujno potrebna dopolnitev digitalnim, hologramskim, virtualnim in drugim simuliranim tehnološkim okoljem, v kakršna nas bo popeljala prihodnost.

Skupaj z avtorico bodo znanstveno monografijo in njen pomen za slovenski prostor predstavili:

  • dr. Mojca Ramšak, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Laboratorij za dediščinsko znanost, Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani; vodja projekta Vonj in nesnovna kulturna dediščina (ARIS J7-50233), ki poteka na Univerzi v Ljubljani.
  • Tomaž Gubenšek, Oddelek za gledališče in radio Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani, in
  • Stojan Pelko, Programski direktor GO! 2025

»Knjiga Barbare Pie Jenič je referenčno znanstveno delo, ki bo uporabno hkrati kot učbenik za študij (zlasti za različne smeri na področju uprizoritvenih umetnosti, pa tudi sociologije, etnologije, antropologije in kulturologije), kot priročnik za ustvarjalce raznovrstnih uprizoritvenih praks, obenem pa tudi kot knjiga za strokovno in širšo zainteresirano javnost. (…) Med potencialne bralce je mogoče uvrstiti tudi snovalce programov v pedagoških dejavnostih in različnih kulturnih ustanovah (knjižnicah, galerijah, muzejih, gledališčih in drugod), ki bodo v elementih senzorialnega jezika prepoznali možnosti za obogatitev svoje ponudbe, celostni nagovor svojih občinstev, pa tudi njihovo razširitev med nove kroge uporabnikov.«  (Iz recenzije prof. dr. Barbare Orel, AGRFT)

Pogovor bo vodil prof. dr. Igor Ž. Žagar, glavni urednik Digitalne knjižnice Pedagoškega inštituta in direktor Pedagoškega inštituta, ki bo predstavil tudi koncept Digitalne knjižnice PI.

Monografija je nastala s podporo Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica – Gorica kot del uradnega programa GO! 2025 (projekt Nestalno prebivališče), temeljnega raziskovalnega projekta Vonj in nesnovna kulturna dediščina (ARIS J7-50233) in Zavoda Senzorium.

Vljudno vabljeni!

Dostopnost