Izr. prof. dr. Eva Klemenčič Mirazchiyski, znanstvena svetnica Pedagoškega inštituta, imenovana v znanstveni odbor COST
V četrtek, 27. marca 2025, je bila na 220. seji visokih predstavnikov Evropske mreže za sodelovanje v znanosti in tehnologiji (COST) v znanstveni odbor COST imenovana znanstvena svetnica Pedagoškega inštituta izr. prof. dr. Eva Klemenčič Mirazchiyski. Kot članica znanstvenega odbora COST bo odgovorna za področje izobraževanja, pri čemer bo sodelovala pri evalvaciji projektnih predlogov in spremljanju izvajanja COST akcij. V tej vlogi bo delovala neodvisno in ne bo zastopala Slovenije.
Izr. prof. dr. Eva Klemenčič Mirazchiyski je bila v znanstveni odbor sprejeta na predlog slovenskega predstavnika COST-a. Odbor visokih predstavnikov COST-a so prepričale njene znanstvene reference, izkušnje in udejstvovanje v različnih nacionalnih ter mednarodnih organih. Poleg vodenja Centra za uporabno epistemologijo na Pedagoškem inštitutu je nacionalna raziskovalna koordinatorica Mednarodne raziskave državljanske vzgoje in izobraževanje (ICCS), Mednarodne raziskave računalniške in informacijske pismenosti (ICILS) ter Mednarodne raziskave bralne pismenosti (PIRLS). Njena bibliografija obsega številne znanstvene in strokovne članke ter publikacije s področja sociologije izobraževanja, mednarodnih primerjalnih raziskav znanja in državljanske vzgoje. Je tudi članica uredniških odborov znanstvenih in strokovnih revij doma in v tujini.
Imenovanje za članico znanstvenega odbora COST je priznanje dosedanjemu raziskovalnemu in aplikativnemu delu izr. prof. dr. Eve Klemenčič Mirazchiyski. Znanstveni odbor COST je ključni organ, ki skrbi za kakovost evalvacije prijavljenih projektov in nadzor nad izvajanjem izbranih akcij. Njegova vloga je zagotavljanje transparentnosti in znanstvene integritete pri izboru projektov, ki prispevajo k razvoju evropskega raziskovalnega prostora.
COST je najstarejša evropska organizacija, ki spodbuja sodelovanje med raziskovalci na vseh področjih znanosti in tehnologije. Vsako leto financira približno 60 raziskovalnih akcij, ki trajajo štiri leta in podpirajo mreženje, izmenjavo znanja ter razvoj raziskovalnih kompetenc. Slovenija je v letu 2023 pridobila tri projekte, v letu 2024 pa sedem projektov, kar dokazuje vse večjo vključenost slovenskih raziskovalcev v mednarodne raziskovalne tokove.
Pedagoški inštitut je bil od let 2023 vključen v dva COST projekta, CLIL Network for Languages in Education: Towards Bi- and Multilingual Disciplinary Literacies (CLILNet LE) in Redressing Radical Polarisation: Strengthening European Civil Spheres Facing Illiberal Digital Media (DepolarisingEU). V letu 2024 pa je bil s partnerji uspešen še pri prijavi projekta Religious Identity, Bullying and Wellbeing at School: A Transnational Collaboration (ORBIT).