V spletni reviji Alternator: Misliti znanost. je mesec april odtvoril članek Marka Robnika-Šikonje (Fakulteta za računalništvo in informatiko), ki osvetljuje velike jezikovne modele, kot je ChatGPT, ki trenutno poplavlja medijsko krajino.
»Razvoj velikih jezikovnih modelov se premika v smer vključevanja dodatnega zanesljivega znanja vanje. V velike, že naučene modele, se vključuje npr. faktografsko znanje iz Wikipedije in DBpedije, jezikovno znanje, znanje o logičnem in zdravorazumskem sklepanju, poskuša pa se tudi iz modelov odstraniti pristranskosti, npr. spolne in rasne.«
Prispevki v mesecu marcu 2023:
- »Izraelska zveza: tajni stiki med Jugoslavijo in Izraelom (1946–1990)« (dr. Mateja Režek, Inštitut za zgodovinske študije ZRS Koper)
- »Jezera in reke: kako jim škodujemo in kako jim lahko pomagamo« (Maša Zupančič in dr. Tina Eleršek, Nacionalni inštitut za biologijo)
- »Inter arma musae silent? : Primer cerkve v vasi Soča« (mag. Andreja Rakovec, Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU)
- »Bliski iz globin vesolja« (dr. Andreja Gomboc, Fakulteta za naravoslovje, Center za astrofiziko in kozmologijo Univerze v Novi Gorici)
- »‘Ghostanje’ kot strategija izhoda na mobilnih aplikacijah za zmenke« (Anamarija Šiša, Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani)
Če želite prejemati tedenske novice o novih prispevkih, se lahko prijavite na e-novice ali nas spremljajte na spletu: